ДОБРЕ ДОШЛИ В БЛОГА НА АЛЕК!

В блога място ще намерят теми ,свързани с миналото, настоящето и бъдещето на спорта и спортната наука в България.

неделя, 17 октомври 2010 г.

Таеквон До и духовната култура...


ДУХОВНА КУЛТУРА

УЧТИВОСТ

За разлика от животните, които се борят за храна, учтивия човек се ръководи от уважението и добрите маниери и дава парче от хляба си на другия дори когато и двамата са гладни.

Конфуций е казал:

•Честност без учтивост може да бъде грубост.
•Уважение без учтивост може да накара човек да се почувства в неловко положение.
•Мъжество без учтивост може да бъде жестокост.

Учтивостта е термин, който описва най-разумния тип отношение между представителите на различните социални групи: началници и подчинени, велики и обикновени хора, стари и млади, богати и бедни и т.н.

МЪДРОСТ

Мъдрост е способността да се отличава правилното от грешното не само относно въпроси, касаещи правотата или неправдата на другите, но също така относно въпроси, засягащи всеки от нас.

ДОВЕРИЕ

Доверие е способността да разчиташ на думите и обещанията не само на приятелите, но и на любимия човек. Без доверие словото на човек изгубва всякакви принципи и достоинства.

АЛЧНОСТТА Е НЕНАСИТНА

Този, който е удовлетворен от това което има, е най-богатия човек на света. От друга страна дори човек да има всичко и дори повече, той така или иначе пак може да остане беден.

Има истина в древната мъдрост гласяща, че истинският човек не може да бъде богат, а богатият не може да бъде добър.

БЪДЕТЕ СМИРЕНИ

Лао Дзъ учи, че истинската добродетел е като дълбока долина, в която се стичат всички водни потоци.

БЪДЕТЕ САМОКРИТИЧНИ

Никой не се е родил мъдър. Подобно на всички живи същества и ние имаме много недостатъци. Затова е важно да не бъдем настроени идилично по отношение на обучението и да продължаваме да бъдем искрено самокритични.


1.Пренебрегвам ли молбата на другите заради своя егоизъм?
2.Искрено ли е моето отношение към другите?
3.Внушавам ли на другите увереност при положение, че самият аз не сам уверен?
4.Избягвам ли недостойните постъпки?
5.Заблуждавам ли се в процеса на обучение?
6.Поправям ли се след всяка моя грешка?

Пътят е точно пред теб

НЕКА ВАШИТЕ ПОСТЪПКИ ДА ГОВОРЯТ ЗА САМИТЕ ВАС

Затворената уста на рибата я спасява от въдицата. Достоиният човек се проявява повече в делата, а не в думите. Той влияе на другите чрез своя житейски пример, а не чрез думите. По-рано се е считало, че най-ефективното средство на обучение са постъпките на учителя, а не неговите думи.

РАЗВИВАЙТЕ ПОКОЙ НА РАЗУМА

Водата в чистото езеро по време на вълнение става мътна, а след това, когато всичко се успокои, се възвръща първоначалното и състояние.

Покоят на разума се постига чрез освобождаване на съзнанието от дребните мисли и възвръщане към естественото състояние на човека.

Абсолютната искреност движи небесата

ОТСТОЯВАЙТЕ ТВЪРДОСТ В УБЕЖДЕНИЯТА

Човек, който е твърдо убеден, е неподозрителен и безстрашен. Когато такъв човек чувства, че не е прав в него има достатъчно духовна сила, за да признае дори най-големите грешки, достатъчно мъжество, за да противостои на каквато и да е сила, когато е убеден в своята правота. Силната убеденост може да се постигне чрез широко и дълбоко "Ки" - Дух. "Ки”, е форма на енергия, изпълваща всяка клетка, всеки орган. А "Чи" е воля, подбуждаща силата.

БЪДЕТЕ МЕКИ

Водата може да бъде в каквато си поиска форма. Но тя може да служи най-вече на живите същества, за които тя е жизнено необходима. Океана със страшна ярост може да покори дори най-високата планина. Дори най-големият кораб може да стане толкова безпомощен, колкото един обикновен лист от дърво.

Считаме себе си за силни до момента, в които срещнем по-силен от самите нас. Младото дърво може да устои на вятъра, докато е още меко и гъвкаво. Когато с времето то стане старо, вятъра може лесно да го сломи и повали на земята. Същият принцип се проявява и у хората.

УВАЖАВАЙТЕ СТАРШИТЕ

Подобно на уважението на сина към бащата, човек е длъжен да уважава старшите по възраст и положение. Именно в това се състои една от главните разлики между хората и животите.

В човешкото общество съществуват три категории, имащи ценност: положение в обществото, възраст и духовна чистота.

Децата не биха могли да се появят без родителите си, а младото поколение – без старшето. Обществото и нацията не могат да избегнат хаоса, ако културата и социалния порядък не бъдат основани на уважението на знанията и мъдростта на старшите.

УВАЖАВАЙ ПРАВАТА НА ДРУГИТЕ

Да критикуваш този, който е по добър от теб, да желаеш чуждата собственост, да си приписваш чуждото достойнство - ето това са характерните особености на безсъвестния човек. Всички живи същества трабва да се намират в безкрайна хармония. Да се учат един от друг, да се осъвършенстват и да достигнат жизнения успех, който е наградата сам по себе си. Този успех има истинска ценност само в случаите, когато не очакваш нищо в замяна.

БЪДЕТЕ СПРАВЕДЛИВИ

Да бъдеш справедлив и откровен означава правилно да живееш живота си. Една древна мъдрост гласи: ”За обикновения човек най-ценното нещо е животът, а най-страшното - смъртта”.

ПОЗНАЙТЕ ИСТИНСКОТО ЩАСТИЕ

Лао Дзъ е казал, че основа на природата е хармонията на контрастите. Като например, вселената е създадена от две сили - Ин (женска) и Ян - (мъжка). Други контрасти това са твърдото и мекото, дългото и късото, денят и нощта, материя и пустота, топлото и студеното, голямото и малкото, красотата и грозотата.

Всичко в света е взаимосвързано. За да познаеш страданието, трябва да знаеш какво е да си щаслив, за да разбереш какво е печал, трябва да си узнал каво е радост. Богатите и властните не винаги са щасливи.

Нека разгледаме следните три компонента на щастието:

•Да имаш здрави родители и хармония в семейството.
•Да имаш правилен начин на живот, да живееш гордо и чесно.
•Да обучаваш младите да бъдат чесни и полезни членове на обществото.

БЪДЕТЕ ПРЕДАНИ

Културата на духа за трениращите с бойни изкуства е същото, както медитацията за вярващите, съсредоточеността и себеотдаването за художника, упоритоста - за трудещите се. С други думи, непоколебимата преданост на човека в неговите намерения и дълг е източник на неговите жизнени сили. Вярата прави човека способен да достигне крайната цел.

Културата на духа е неотменна част от Таекуон-до не само заради това, че е свързана с достигането на висши цели в занятията по таекуон-до, че способства за развиването на силата, усъвършенстването на техниката и придобиване на вяра в себе си, но и с това, че възпитава характера.

Няма коментари:

Публикуване на коментар